İÇ-EN Elektrik Üretim ve Tic. A.ş.

İÇ-EN Elektrik Üretim ve Tic. A. Ş., 2004 yılında, elektrik enerjisi mevzuatına uygun olarak, her türlü elektrik üretim tesislerinin kurulması, işletmeye alınması, üretilen elektrik enerjisinin müşterilere satışının gerçekleştirilmesi konularında faaliyetlerde bulunmak amacıyla, bir İsmail Çelik İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. iştiraki olarak kurulmuştur. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) üretim lisanslıdır.

İÇ-EN Elektrik Üretim ve Tic. A. Ş., yenilenebilir enerji kaynaklarını en kısa sürede, en verimli şekilde kullanmak amacı ile diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına ve sistemlerine de yatırımlar planlamakta ve bunun için güçlü ve deneyimli kadrosu ve büyük iş gücüyle çalışmalarını sürdürmektedir.

 2008 yılında hizmete aldığı, Erzincan ili, Tercan ilçesi sınırları içindeki Tuz çayı üzerinde yer alan ve 7.8 MW kurulu gücündeki Çalkışla Regülatörü ve Hidroelektrik Santralı’nın yıllık ortalama üretimi 20.000.000 kwh’tir. Çalkışla Regülatörü ve HES, yaklaşık 525.000 m³ kapasitedeki depolama alanı ile, kesintisiz enerji üretimi konusunda ciddi bir avantaja sahiptir. Çalkışla Regülatörü ve HES, ülkemizin enerji alanında özel sektör tarafından hizmete sokulan 41’nci santral olma özelliğine sahiptir.

Kuruluşundan bu güne kadar, uzman ve deneyimli kadrosu, yeni teknolojiyi kullanımı, ürettiği yaratıcı çözümler, güçlü yönetim anlayışı ve istikrarlı büyüme çizgisiyle, ulusal enerji sektöründe hızla gelişen ve adından sıkça söz ettiren bir şirket olmayı hedeflemektedir. Bu güne kadar geçen kısa süre içerisinde gerçekleştirdiği bu projedeki başarısı ile teknolojik ve yönetimsel yaklaşımlarının yanı sıra güçlü finansman, mühendislik, tedarik, taahhüt yetkinliği sayesinde, çevreye duyarlı yeni enerji yatırımlarını hayata geçirmek çabası içindedir.

Grubun büyüme, kalite, başarı, ekonomi ve toplum için değer yaratmaya odaklı stratejileri, İÇ-EN Elektrik Üretim ve Tic. A. Ş.’nin de büyüme yönünü belirlemekte ve stratejik hedeflerine temel teşkil etmektedir. Türkiye’deki yatırımlardaki uzun vadeli stratejileri, vizyonu ve dinamizmi, şirketin istikrarlı gelişiminin en büyük itici gücü olmaktadır.